ABB THQL1120HM Mini CB - 20 Amp, 1P
Normally In Stock
ABB THQL1120HM - Miniature Circuit Breaker - 120/240 VAC - 20 Amp - Single Pole
Description
ABB THQL1120HM Q line circuit breakers are one-inch wide per pole, compact, thermal-magnetic devices designed for residential and commercial applications. The QL breakers are plug-in versions of the Q Line used for connection to load centers and lighting panels. All Q Line circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. Q Line breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions, can be ordered with auxiliary contact and shunt trip accessories, and can be ordered for use in HID applications.
Specifications
Breaker Mechanism Type
Toggle
Breaker Amperage Rating
20 Amp
Breaker Number of Poles
Single Pole
Breaker Voltage Rating
120 VAC
Breaker Voltage Rating
240 VAC
Component
Miniature Circuit Breaker
Breaker Function
LI
Manufacturer
ABB
Features
Plug-in Mounting: They are designed for straightforward installation in compatible load centers.
Interrupting Rating: They have an interrupting rating, commonly 10 kAIC.
Wire Compatibility: They accommodate a range of wire sizes (e.g., 8 to 3 AWG for aluminum/copper wire).