Schneider Electric 9080LBA263101 Power distribution block, Linergy, 2 pole, 1 line, 1 load, 310 CU, 250A AL, 600 V
Normally In Stock
Schneider 9080LBA263101 3.38 in (85.85 mm Power Distribution Block 2 310 A copper, 250 A aluminium 1 line, 1 load 600 V AC/DC Circuit Protectors/Fuseholders/Terminal Blocks Square D 9080 Power Distribution Blocks 9080LB Power Distribution Blocks
Description
Power distribution block, Linergy, 2 pole, 1 line, 1 load, 310 CU, 250A AL, 600 V
Specifications
Terminal Block Voltage Rating
600 Volt
Terminal Block Amperage
250 Amp
Terminal Block Amperage
310 Amp
Manufacturer
Schneider Electric
Component
Terminal Block
Sub Component
Power Distribution Block
Features
Linergy power distribution blocks are for terminating wires and are designed to NEMA standards
The line side lug is rated to accept one #6 to 350 kcmil copper or aluminum wire
The load side lug is rated to accept one #6 to 350 kcmil copper or aluminum wire
The lugs are made of aluminum
The lugs are rated for 310 amperes with copper wire and 250 amperes with aluminum wire
The lugs are rated to 600 volts
The housing is made of general purpose phenolic
These Linergy power distribution blocks are UL component recognized and CSA certified.
Downloads
Code: 113823