Schneider Electric 8903LO1200V02 Contactor, Type L, multipole lighting, electrically held, 30A, 12 pole, 600 V, 110/120 VAC 50/60 Hz coil, open style
Normally In Stock
Buy Schneider 8903LO1200V02 12P 12 NO Not rated (open device 110 V AC 50 Hz, 120 V AC 60 Hz No control units No indicator Electrically Held Lighting Contactor 8903L Screw-clamp terminals 20 A tungsten, 30 A fluorescent Lighting Contactors Type L/LX Lighting Contactors 8903L Elect
Description
Contactor, Type L, multipole lighting, electrically held, 30A, 12 pole, 600 V, 110/120 VAC 50/60 Hz coil, open style
Specifications
Starter Coil Voltage
120 VAC
Starter Enclosure Type
Open
Starter Model
8903L
Starter Coil Voltage
110 VAC
Component
Type L Lighting Contactor
Sub Component
Electrically Held Multipole Lighting Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Amperage
30 Amp
Starter Indicator Light
No Indicator
Starter Poles
12 Pole
Features
Electrically and mechanically held
Rugged design
Field convertible
Downloads
Code: 108115