Schneider Electric LC2K0601E7 TeSys K reversing contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NC - 48 V AC coil
Normally In Stock
Schneider LC2K0601E7 Reversing contactor -13-122 °F (-25-50 °C Power circuit 600 V UL 508, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-5-1, Signalling circuit 600 V UL 508, Power circuit 600 V CSA C22.2 No 14, Sign
Description
TeSys K reversing contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NC - 48 V AC coil
Specifications
Starter Coil Voltage
48 VAC
Starter Poles
3 Pole
Starter Frequency
AC 50/60 Hz
Starter Model
LC2K
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys K Miniature Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Starter Amperage
6 Amp
Features
Pre-wired power circuit connections as standard on screw clamp versions.
Downloads
Code: 106656