Schneider Electric LP1K0601BD TeSys K Non-Reversing contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NC aux. - 24 V DC coil
Normally In Stock
Buy Schneider LP1K0601BD Contactor TeSys K -13-122 °F (-25-50 °C Power circuit 600 V UL 508, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-5-1, Signalling circuit 600 V UL 508, Power circuit 600 V CSA C22.2 No 14, Si
Condition: New
Normally Stocked*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
TeSys K contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NC aux. - 24 V DC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
LP1K
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys K Miniature Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Starter Amperage
6 Amp
Features
One of the smallest contactor offerings in the market
Downloads
Code: 106393