Schneider Electric CR1F185G7 TeSys F magnetic latching contactor for Motor control Resistive load - 3P(3 NO) - 185 A - 127 V AC/DC coil
Normally In Stock
Buy Schneider CR1F185G7 Magnetic latching contactor 5-158 °F (-15-70 °C 1000 V IEC 60158-1, 1000 V IEC 60947-4, 1000 V BS 775, 1500 V VDE 0110 group C bars 2 25 x 3 mm, lugs-ring terminals 1 0.23 in² (150 mm², connector 1 0.23 in² (150 mm², Power circuit bolted connection 127 V A
Description
TeSys F magnetic latching contactor - 3P(3 NO) - 185 A - 127 V AC/DC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
CR1F
Starter Coil Voltage
127 VAC
Starter Coil Voltage
127 VDC
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys F Magnetic Latching Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Starter Amperage
185 Amp
Features
Reliable with double coil for latching and unlatching
Save energy: the coils is applied by pulsed contacts with no impact on closed contactors
High reliability: environments tolerance up to 70°C
Downloads
Code: 106239