Schneider Electric CR1F265M7 TeSys F magnetic latching contactor for Motor control Resistive load - 3P(3 NO) - 265 A - 220...230 V AC/DC coil
Normally In Stock
Buy Schneider CR1F265M7 Magnetic latching contactor 5-158 °F (-15-70 °C 1000 V IEC 60158-1, 1000 V IEC 60947-4, 1000 V BS 775, 1500 V VDE 0110 group C lugs-ring terminals 1 0.37 in² (240 mm², connector 1 0.37 in² (240 mm², bars 2 32 x 4 mm, Power circuit bolted connection 220-230
Description
TeSys F magnetic latching contactor - 3P(3 NO) - 265 A - 220...230 V AC/DC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Coil Voltage
220-230 VDC
Starter Coil Voltage
220-230 VAC
Downloads
Code: 106238