Schneider Electric CR1F265G7 TeSys F magnetic latching contactor for Motor control Resistive load - 3P(3 NO) - 265 A - 127 V AC/DC coil
Normally In Stock
Buy Schneider CR1F265G7 Magnetic latching contactor 5-158 °F (-15-70 °C 1000 V IEC 60158-1, 1000 V IEC 60947-4, 1000 V BS 775, 1500 V VDE 0110 group C lugs-ring terminals 1 0.37 in² (240 mm², connector 1 0.37 in² (240 mm², bars 2 32 x 4 mm, Power circuit bolted connection 127 V A
Description
TeSys F magnetic latching contactor - 3P(3 NO) - 265 A - 127 V AC/DC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
CR1F
Starter Coil Voltage
127 VAC
Starter Coil Voltage
127 VDC
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys F Magnetic Latching Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Starter Amperage
265 Amp
Features
Clear and direct state indication from “Closed” to “Open” by current signal through the coil
Unaffected by mains interference
Utilisation of contactors beyond their breaking capacity
Downloads
Code: 106236