Schneider Electric LC3D32AF7 TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 32 A - 110 V AC coil
Normally In Stock
Schneider LC3D32AF7 Star delta starter -40-158 °F (-40-70 °C at Uc Power circuit 690 V IEC 60947-4-1, Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL Control circuit screw clamp termi
Description
TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 32 A - 110 V AC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Frequency
AC 50/60 Hz
Starter Model
LC3D
Starter Coil Voltage
110 VAC
Component
IEC Starter
Sub Component
Tesys D Star Delta Starter
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Amperage
32 Amp
Starter Auxiliary Contacts
3 X 3 NO
Features
New modern look & feel of all machines
Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
Easier to install and operate with multi-standard screws
Code: 105772