Schneider Electric LC3D115P7A64 TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 115 A - 230 V AC coil
Normally In Stock
Schneider LC3D115P7A64 Star delta starter -40-158 °F (-40-70 °C at Uc Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL, Power circuit 1000 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 1000 V IEC 60947-1 Power circuit connector 1 0.
Description
TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 115 A - 230 V AC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Frequency
AC 50/60 Hz
Starter Model
LC3D
Starter Coil Voltage
230 VAC
Component
IEC Starter
Sub Component
Tesys D Star Delta Starter
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Auxiliary Contacts
3 X 3 NO
Starter Amperage
115 Amp
Features
Easy to use with complete pre-assembled contactors in motor control application
Multi sdandards certified makes it possible to wide application
Simple and quick maintenance with compact size
Easy for operatin with open version
It provides high mechanical and electrical durability
Code: 105767