Schneider Electric LC1D115M7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 115 A - 220 V AC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D115M7 Contactor Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Power circuit 1000 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL Control circuit screw clamp terminals 2 0.00-0.00 in² (1-2.5 mm²flexi
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 115 A - 220 V AC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
30 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
Starter HP
40 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
75 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
100 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Coil Voltage
220 VAC
Starter Amperage
115 Amp
Features
Long durability with high operating rate
Reliable performance under high environment
Multi sdandards certified makes it possible to wide application
Downloads
Code: 104542