Schneider Electric LC1D40ABD TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 24 V DC standard coil
Normally In Stock
Schneider LC1D40ABD Contactor Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1 Control circuit screw clamp terminals 2 0.00-0.00 in² (1-2.5 mm²flexib
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 24 V DC standard coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
LC1D
Starter Coil Voltage
24 VDC
Starter HP
3 HP @ 115 VAC 1 Phase
Starter HP
5 HP @ 230/240 VAC 1 Phase
10 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
30 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
10 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
30 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys D IEC Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Amperage
40 Amp
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Features
New modern look & feel of all machines
Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
Easier to install and operate with multi-standard screws
Downloads
Code: 104519