Schneider Electric LC1D38B7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 38 A - 24 V AC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D38B7 Contactor Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1 Control circuit screw clamp terminals 2 0.00-0.00 in² (1-2.5 mm²flexibl
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 38 A - 24 V AC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Coil Voltage
24 VAC
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
5 HP @ 240 VAC 1 Phase
Starter HP
20 HP @ 480 VAC 3 Phase
25 HP @ 600 VAC 3 Phase
10 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
10 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Amperage
38 Amp
Downloads
Code: 104512