Schneider Electric LC1D12B7 TeSys D IEC Non-Reversing contactor, 12 A, 3 P, 7.5 HP at 480 VAC, nonreversing, 24 VAC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D12B7 Contactor Power circuit 690 V IEC 60947-4-1, Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL Power circuit screw clamp terminals 1 0.00-0.01 in² (1-4 mm²flexible wi
Description
TeSys D IEC contactor, 12 A, 3 P, 7.5 HP at 480 VAC, nonreversing, 24 VAC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Coil Voltage
24 VAC
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
0.5 HP @ 115 VAC 1 Phase
Starter HP
2 HP @ 230/240 VAC 1 Phase
3 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
3 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
7.5 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
10 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Amperage
12 Amp
Features
New modern look & feel of all machines
Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
Easier to install and operate with multi-standard screws
Downloads
Code: 104495