Schneider Electric 8940XE3S2V06A28H30L20L9 Well-Guard Pump Panel Size 3, Motor Logic SSOLR, 480 VAC, NEMA 3R +Options
Normally In Stock
Buy Schneider 8940XE3S2V06A28H30L20L9 Common control circuit 90 A 3 3 480 V AC 60 Hz, 440 V AC 50 Hz Associated circuit breaker Motor Logic solid state class 10/20 Selector switch HAND-OFF-AUTO, Push-button START HLL 100 A Overload, Phase loss, Phase unbalance Well-Guard Control
Description
Contactor, Type L, multipole lighting, electrically held, 30A, 10 pole, 600 V, 347 VAC 60 Hz coil, NEMA 3R/12, +option
Specifications
Starter NEMA Size
3
Starter Coil Voltage
480 VAC
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
50 HP @ 480 VAC 3 Phase
Starter Coil Voltage
440 VAC
Starter Amperage
90 Amp
Starter Actions
Associated Circuit Breaker
Starter Actions
Motor Logic Solid State Class 10/20
Code: 101834