Schneider Electric 8940WC3S2V02H30S Well-Guard Pump Panel Size 1, Motor Logic SSOLR, 480 VAC, NEMA 3R +Options
Normally In Stock
Buy Schneider 8940WC3S2V02H30S Separate control circuit 27 A 3 1 120 V AC 60 Hz, 110 V AC 50 Hz Fusible disconnect switch Motor Logic solid state class 10/20 H or K Selector switch HAND-OFF-AUTO 30 A Overload, Phase loss, Phase unbalance Well-Guard Control 21393 - 8940 WC,WD 10 H
Description
Contactor, Definite Purpose, 30A, 2 pole, 5 HP at 230 VAC, 1 Phase, 24/24 VAC 50/60 Hz coil, UL Listed, DIN rail mount
Specifications
Starter Coil Voltage
120 VAC
Starter NEMA Size
1
Starter Enclosure Type
NEMA 3R
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
10 HP @ 480 VAC 3 Phase
Starter Coil Voltage
110 VAC
Starter Actions
Motor Logic Solid State
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Amperage
27 Amp
Starter Actions
Fusible Disconnect Switch
Features
Pump panels are extremely customizable with other devices and accessories
Robust design and reliable build for long mechanical life and electrical endurance
Downloads
Code: 101795