Schneider Electric LJA34250WU31X Circuit breaker, PowerPact L, I-Line, Micrologic 3.3, 250A, 3 poles, 480 V, 65 kA, 80% rated, mission critical
Normally In Stock
Schneider LJA34250WU31X Circuit breaker 250 A 3P 80 % I-Line CSA 22-2, CCC, IEC, CE, UL 489, NMX, NEMA PowerPact L 11.3 in (287.02 mm 5.5 in (139.70 mm 6.61 in (167.89 mm I-Line connection line, Terminal nut load Current limiter ABC 100 kA 240 V AC, 65 kA 480 V AC, 65 kA 240 V AC
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
J Interrupt Rating
Amperage (Molded Case Breaker)
250 Amp
Frame Type (Molded Case Breaker)
L Frame
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
480 VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 240 Volt
65 Ka 480 Volt
100 Ka 240 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 3 or 4 pole design
Protection from overloads and short circuits
Common accessories across the range
Downloads
Code: 94220