Eaton E47BML30 Precision Limit Switch
Normally In Stock
Eaton E47BML30 - Precision Limit Switch, E47, Roller lever, Solder lugs, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Description
Eaton E47BML30 - E47 Precision Switches, part of Eaton's electrical sector, offer cost-effective high-accuracy switching. These switches provide customization options for various standard features, including current capacity, operating force, travel characteristics, and actuators, ensuring a tailored fit for your specific application. They come in compact basic forms, ideal for space-restricted environments, or rugged, metal housings. Notable features include precision snap-action operators for accurate repeatability of electrical and mechanical operating characteristics, a high current capacity of up to 20A for power load switching and motor handling, and enclosed booted versions that shield actuators from debris. These switches are a versatile choice for precise and reliable electrical control.
(Instrument-Sensor) Contact Rating
15 Amp At 250 VAC
6 Amp At 30 VDC
(Instrument-Sensor) Actuator
Roller
(Instrument-Sensor) Connection Type
Solder Lug
High current capacity (up to 20 A) allows for power load switching and motor handling capability