Eaton E47BML20 Precision Limit Switch
Normally In Stock
Eaton E47BML20 - Basic, Standard Lever, Mineral Filled Phenolic enclosure, 15A max AC, 15A max DC, SPDT, 15A at 125Vac / 15A at 14Vdc, Solder Terminals
Description
Eaton E47BML20 - E47 Precision Switches, part of Eaton's electrical sector, offer cost-effective high-accuracy switching. These switches provide customization options for various standard features, including current capacity, operating force, travel characteristics, and actuators, ensuring a tailored fit for your specific application. They come in compact basic forms, ideal for space-restricted environments, or rugged, metal housings. Notable features include precision snap-action operators for accurate repeatability of electrical and mechanical operating characteristics, a high current capacity of up to 20A for power load switching and motor handling, and enclosed booted versions that shield actuators from debris. These switches are a versatile choice for precise and reliable electrical control. -
Specifications
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP67
IP69K
(Instrument-Sensor) NEMA Protection
NEMA 1
Manufacturer
Eaton
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-13 °F - 176 °F
(Instrument-Sensor) Contact Configuration
SPDT
(Instrument-Sensor) Actuator
Lever
(Instrument-Sensor) Contact Rating
15 Amp At 125 VAC
15 Amp At 14 VDC
(Instrument-Sensor) Enclosure Composition
Mineral Filled Phenolic
(Instrument-Sensor) Connection Type
Solder Terminal
Component
Precision Switch
Features
Compact housings are ideal for applications where space is restricted.
High current capacity (up to 20 A) allows for power load switching and motor handling capability