Eaton E59-M30C129C02-A1 Inductive Proximity Sensor
Normally In Stock
Eaton E59-M30C129C02-A1 - E59 Series - 1 NO - 200 mA at 132 VAC - 303 stainless steel - 360 ° viewable LED
Description
Eaton E59-M30C129C02-A1 - E59, Straight, 30 mm, Unshielded, 360° viewable LED, 6.6 ft, 200 mA at 20-132 V, <3% sensing range, PVC, 2-wire AC, NO, 20-132V
Specifications
Component
Inductive Proximity Sensor
(Instrument-Sensor) NEMA Protection
NEMA 4X
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP67
(Instrument-Sensor) Contact Configuration
1 NO
(Instrument-Sensor) Size
M30
IP69K
NEMA 4
NEMA 13
NEMA 6P
NEMA 6
NEMA 12
Manufacturer
Eaton
(Instrument-Sensor) Connection Type
2 Wire
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
20-132 VAC
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-40 °F - 158 °F
(Instrument-Sensor) Contact Rating
200 Ma At 132 VAC
(Instrument-Sensor) Cable Length
6.6'
Features
Withstands high electrical noise (up to 20 V/m)
Resistant to extreme temperatures (–40 °F [–40 °C])