Schneider Electric QOM100VH Main breaker, QO, 100A, 2 pole, 120/240 VAC, 22 kA, bolt on mount
Normally In Stock
Schneider QOM100VH 100 A 120/240 VAC, 120 VAC 2P Bolt-on Circuit breaker 104 °F (40 °C 22 kA 120/240 VAC 50/60 Hz, 22 kA 120 VAC 50/60 Hz QO 00100 - QOM-VH MAIN CB Miniature Circuit Breakers Square D™ QO™ and QOB Miniature Circuit Breakers (QOM) Main Circuit Breakers
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Main breaker, QO, 100A, 2 pole, 120/240 VAC, 22 kA, bolt on mount
Specifications
Breaker Amperage Rating
100 Amp
Breaker Mount Type
Bolt-On
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Line
QQ
Breaker Number of Poles
2 Pole
Features
Provides superior circuit protection
Reliable and durable
Plug-on neutral design and shorter footprint for faster installs
Downloads
Code: 89199