Schneider Electric QO324MB100RB Load Center - 100 Amp, 120/240 VAC, 24 Spaces, NEMA 3R
Normally In Stock
Schneider Electric QO324MB100RB - Three Phase 4 Wires, 100 Amp, 120/240 VAC, 24 Spaces - 30.3" x 14.2" x 4.3" (HxWxD)
Description
Schneider Electric QO324MB100RB - Load center, QO, 3 phase, 24 spaces, 24 circuits, 100A convertible main breaker, NEMA3R
Schneider Electric
Number of Spaces
30
Component
Load Center
Maximum Voltage
120/240 VAC
Features
They are available in both traditional and plug on neutral configurations
There is 3 types of mains available
There is main circuit breaker, main lugs, and generator panel
Single and three phase options are available
The bus bars are tin plated copper and are shielded
Indoor and outdoors enclosures are an option
QO Load Centers enable the use of a full complement of accessories
This 3 phase load center has 24 spaces and 24 circuits
This system provides a 100A convertible main breaker in a NEMA 3R enclosure