Schneider Electric MGF26800 Circuit breaker, PowerPacT M, 800A, 2 pole, 600VAC, 18kA
Normally In Stock
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Circuit breaker, PowerPacT M, 800A, 2 pole, 600VAC, 18kA, busbar, ET 1.0, 80%
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
800 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Poles (Molded Case Breaker)
2 Pole
Features
Available in 2-3 pole design
Available from 300-800 A at up to 600 Vac
Interrupting ratings (AIR) include G-35 kA, J-65 kA at 480Vac
Available in standard (80%) rating only
IEC Style Rotary Operating Handles
NEMA 9421 Door Mounted Rotary Operating Mechanism
NEMA 9422 Flange Mounted Operating Mechanism in two styles – bracket mounted or cable operated
Available in Unit-mount and I-line constructions
UL 489 Listed, CSA, NMX, IEC certified for world wide applications
Code: 840516