Schneider Electric LC1D150P7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 150 A - 230 V AC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D150P7 Contactor -40-140 °F (-40-60 °C, 140-158 °F (60-70 °C with derating Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Power circuit 1000 V IEC 60947-4-1, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL Control cir
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 150 A - 230 V AC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
LC1D
Starter Coil Voltage
230 VAC
Starter HP
40 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
Starter HP
50 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
100 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
125 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys D IEC Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Amperage
150 Amp
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Features
Long durability with high operating rate
Reliable performance under high environment
Multi sdandards certified makes it possible to wide application
Downloads
Code: 104545