Schneider Electric LC1D50AB7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 50 A - 24 V AC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D50AB7 Contactor Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1 Control circuit screw clamp terminals 2 0.00-0.00 in² (1-2.5 mm²flexib
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 50 A - 24 V AC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Coil Voltage
24 VAC
Starter Poles
3 Pole
Starter Model
LC1D
Starter HP
3 HP @ 115 VAC 1 Phase
Starter HP
7.5 HP @ 230/240 VAC 1 Phase
15 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
15 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
40 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
40 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
Component
IEC Contactor
Sub Component
Tesys D IEC Contactor
Manufacturer
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Amperage
50 Amp
Starter Auxiliary Contacts
3 NO
Features
New modern look & feel of all machines
Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
Easier to install and operate with multi-standard screws
Downloads
Code: 104521