Schneider Electric LC1D40AM7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 220 V AC 50/60 Hz coil
Normally In Stock
Schneider LC1D40AM7 Contactor Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL, Power circuit 690 V IEC 60947-4-1 Control circuit screw clamp terminals 2 0.00-0.00 in² (1-2.5 mm²flexib
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 220 V AC 50/60 Hz coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter HP
3 HP @ 115 VAC 1 Phase
Schneider Electric
Starter Frequency
50/60 Hz
Starter Coil Voltage
220 VAC
Downloads
Code: 104517