Schneider Electric LC1D25F7 TeSys D Non-Reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 25 A - 110 V AC coil
Normally In Stock
Schneider LC1D25F7 Contactor Power circuit 690 V IEC 60947-4-1, Power circuit 600 V CSA, Power circuit 600 V UL, Signalling circuit 690 V IEC 60947-1, Signalling circuit 600 V CSA, Signalling circuit 600 V UL Control circuit screw clamp terminals 1 0.00-0.01 in² (1-4 mm²flexible
Description
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 25 A - 110 V AC coil
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Frequency
AC 50/60 Hz
Starter Coil Voltage
110 VAC
Starter HP
2 HP @ 115 VAC 1 Phase
Starter HP
3 HP @ 230/240 VAC 1 Phase
7.5 HP @ 230/240 VAC 3 Phase
15 HP @ 460/480 VAC 3 Phase
20 HP @ 575/600 VAC 3 Phase
7.5 HP @ 200/208 VAC 3 Phase
Starter Amperage
25 Amp
Features
New modern look & feel of all machines
Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
Easier to install and operate with multi-standard screws
Downloads
Code: 104505