Schneider Electric MJA36600 Circuit Breaker, PowerPact M, electronic trip, I-line, 600A, 3 poles, 25 kA, 600 V, ABC phasing
Normally In Stock
Schneider MJA36600 Circuit breaker 600 A 100 kA 240 V AC, 65 kA 480 V AC, 25 kA 600 V AC 80 % 3P I-Line M-frame CSA, IEC, UL Listed PowerPact M J AL800M23K Electronic, basic, ET 1.0, LI 1200-6000 A 12.86 in (326.6 mm 0.32 in (8.06 mm 8.27 in (210 mm 600 V AC I-Line connection lin
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
J Interrupt Rating
Amperage (Molded Case Breaker)
600 Amp
Frame Type (Molded Case Breaker)
M Frame
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 480 Volt
25 Ka 600 Volt
100 Ka 240 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 2 or 3 pole design
Standard 80% rating only
Common mounting holes, handle locations, and trim dimensions
Downloads
Code: 94449