Schneider Electric LDA36400U31X Circuit breaker, PowerPact L, I-Line, Micrologic 3.3, 400A, 3 poles, 600 V, 14 kA, 80% rated,
Normally In Stock
Schneider LDA36400U31X Circuit breaker 400 A 3P 80 % I-Line CSA 22-2, CCC, IEC, CE, UL 489, NMX, NEMA PowerPact L 14.7 in (373.38 mm 5.94 in (150.88 mm 6.61 in (167.89 mm I-Line connection line, Lugs load Current limiter ABC 25 kA 240 V AC, 18 kA 480 V AC, 14 kA 600 V AC Electron
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
D Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
L Frame
Amperage (Molded Case Breaker)
400 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
18 Ka 480 Volt
25 Ka 240 Volt
14 Ka 600 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 3 or 4 pole design
Protection from overloads and short circuits
Common accessories across the range
Downloads
Code: 94169