Schneider Electric JDA261754 PowerPact J-Frame breaker, I-Line, thermal-magnetic, 175 A, 2P, 14 kA at 600 VAC
Normally In Stock
Schneider JDA261754 Circuit breaker 175 A 25 kA 240 V AC, 18 kA 480 V AC, 14 kA 600 V AC, 20 kA 250 V DC BC 80 % 2P I-Line CSA, IEC, CCC, UL Listed, CE PowerPact J D Thermal-magnetic 875 A 1750 A 11.48 in (291.59 mm 4.48 in (113.79 mm 5.87 in (149.10 mm 104 °F (40 °C 2 600 V AC,
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
D Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
J Frame
Amperage (Molded Case Breaker)
175 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
250 VDC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
20 Ka 250 Volt
18 Ka 480 Volt
25 Ka 240 Volt
14 Ka 600 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
2 Pole
Features
Available in 2 or 3 pole design
Overcurrent protection and switching on AC systems
Common accessories across the range
Downloads
Code: 93675