Schneider Electric LDF36600U53X - 600 Amp, 600 VAC, Three Pole, 14 kA
Normally In Stock
Schneider Electric LDF36600U53X - Circuit breaker, PowerPacT L, 600A, 3 pole, 600VAC, 14kA, busbar, MicroLogic 5.3E, 80%
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
600 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
14 Ka
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 3 or 4 pole design
Protection from overloads and short circuits
Common accessories across the range
Code: 652583