Schneider Electric QC816F200CH Meter Mains - 200 Amp, 8 Spaces
Normally In Stock
Schneider Electric QC816F200CH - 200 Amp, 8 Spaces - 36.6" x 15" x 5.8" (HxWxD)
Description
Schneider Electric QC816F200CH - Meter mains, QO, CSED, ringless socket, 200A, surface mount, maximum 8 spaces, 16 circuits, horn bypass
Specifications
Manufacturer
Schneider Electric
Phase
Single Phase
Component
Meter Mains
Number of Jaws
4
Number of Meter Sockets
4
Amperage
125 Amp
Features
This meter main is designed for QO range, has 8 spaces, is rated at 200A and has a short circuit current rating of 22 kA
This CSED uses lugs on the line side and feed thru lugs service ground side of the device, has a wire range of 6 AWG to 350 kcmil on the line side and 12 AWG to 2/0 AWG on the service ground side
The dimensions for this product are 35.15 in (H) x 14.37 in (W) x 5.07 in (D).