Schneider Electric PJM36000S80 Square D Breaker P Frame 800 Amp Three Pole
Normally In Stock
Schneider Electric Square D PJM36000S80 P Frame Molded Case Circuit Breaker UL 489 Listed, Unit Mount, 800 Amp up to 600 VAC, Three Pole, J Interrupt Rating.
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
J Interrupt Rating
Amperage (Molded Case Breaker)
800 Amp
Frame Type (Molded Case Breaker)
P Frame
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Mounting (Molded Case Breaker)
Unit Mount
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 480 Volt
25 Ka 600 Volt
100 Ka 240 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 2-3-4 pole design.
Available from 100-1200 A, up to 600 Vac.
nterrupting ratings (AIR) include G-35 kA, J-65 kA, K-50 kA and L-100 kA at 480Vac.
Available in standard (80%) or 100% rating.
Available with Micrologic® trip units with power metering and monitoring capabilities.
• IEC Style Rotary Operating Handles
NEMA 9421 Door Mounted Rotary Operating Mechanism.
NEMA 9422 Flange Mounted Operating Mechanism in two styles – bracket mounted or cable operated.
Available in Unit-mount, I-line, and drawout (factory-installed option only) constructions.
2-3 pole automatic molded case switches available at up to1200 A.