Schneider Electric BGL46100LU Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 4 pole, 600Y/347VAC
Normally In Stock
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 4 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, control wire ON end
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
100 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
525 VAC
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Poles (Molded Case Breaker)
4 Pole
Features
It offers 25% more capacity in less than two-thirds the size of legacy 100 A circuit breakers. Save time in electrical design, mounting, and wiring with PowerPacT B. It comes with integrated DIN rail mounting and built-in control wire terminals.
Downloads
Code: 33425