Schneider Electric ELM250JD EARTH-LEAKAGE MODULE J-FRAME
Normally In Stock
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Manufacturer
Square D
Component
Earth Leakage Module
Breaker Voltage Rating
240-600 VAC
Breaker Amperage Rating
150-250 Amp
Features
The Earth leakage module is an add-on module for PowerPact J circuit breake, rated as 150 to 250A
ELMs are highly sensitive (30 mA to 3 A) and they provide much greater protection than GFMs (20 to 200 A sensitivity).