Schneider Electric EJB24125 E-Frame Brkr 215A, 2P, 480Y/277V, 65/100kA, Bolt-on Mnt
Normally In Stock
Schneider EJB24125 125 A Miniature circuit-breaker EJB 65 kA 277 VAC, 100 kA 240 VAC, 65 kA 480Y/277 VAC, 100 kA 120 VAC, 100 kA 120/240 VAC 125 A Frame EDB-EGB-EJB 2 2 00937 - EJB CIRCUIT BREAKERS 34.52 lbf.in (3.9 N.m 0.00-0.01 in² (2.5-6 mm² AWG 14-AWG 10, 49.56 lbf.in (5.6 N.
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Breaker Voltage Rating
277 VAC
Breaker Amperage Rating
125 Amp
Breaker Voltage Rating
480Y VAC
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Breaker Number of Poles
2 Pole
Features
Used in lighting panelboards
Superior overload and short circuit protection
From 15A to 125A ratings
Code: 91404