Schneider Electric QOB2100VH Mini circuit breaker, QO, 100A, 2 pole, 120/240 VAC, 22 kA, bolt on mount
Normally In Stock
Schneider QOB2100VH 100 A 120/240 VAC, 240 VAC, 120 VAC 2P HACR rated Box lugs Bolt-on Miniature circuit-breaker 104 °F (40 °C 22 kA 120/240 VAC 50/60 Hz, 22 kA 240 VAC 50/60 Hz, 22 kA 120 VAC 50/60 Hz QO 00015 - QOB CIRCUIT BREAKERS Miniature Circuit Breakers Square D™ QO™ and Q
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Mini circuit breaker, QO, 100A, 2 pole, 120/240 VAC, 22 kA, bolt on mount
Specifications
Breaker Voltage Rating
120 VAC
Breaker Voltage Rating
240 VAC
Breaker Mount Type
Bolt-On
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Line
QO
Breaker Number of Poles
2 Pole
Features
Provides superior circuit protection
Reliable and durable
Plug-on neutral design and shorter footprint for faster installs
Downloads
Code: 88231