Schneider Electric SSL1A12JDPV Solid State Relay - 2 Amp
Normally In Stock
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Schneider Electric SSL1A12JDPV - pre-assembled relay, Harmony Solid State Relays, 2A, zeroVoltage switching, screw sockets, input 4…12V DC, output 24...250V AC
Specifications
Relay Switching
Zero Voltage Switching
Relay Mounting
Socket
Relay Poles
Single Pole
Component
Relay Module-Solid State
Manufacturer
Schneider Electric
Relay Throws
Single Throw Normally Open
Relay Load Voltage AC Rating
280 Volt
Coil Voltage Rating
3 Volt
Relay Load Amperage
2 Amp @ 280 Volt
Coil Voltage Max
12 Volt
Relay Load Voltage AC Phase
Single Phase
Features
Space saving in control cabinets due to 0.24in width including socket